shapka_top.jpg

Бут зелений

Бут зелений - це в першу чергу камінь. Неправильної форми піщаник або вапняк і його розмір не більше 500 мм, а вага не більше 50 кг. Цю гірську породу видобувають шляхом переробки різних вивержених і осадових порід. Для цього часто застосовують технологію вибуху покладів пісковика, граніту, доломіту і вапняку та деяких інших гірських порід. Чому бут зелений? Все просто - його окрас зеленого кольору.

Бут зелений добувають з матеріалу природного походження. А це означає, що він екологічно чистий, не виділяє хімічних отрут, які так шкодять людині і не піддається різним атмосферним  впливам. Крім того, до нього, як і до будь-якого іншого будівельного матеріалу є вимоги - це міцність, морозостійкість і водостійкість.

Які ж існують різновиди бутової гірської породи?

Камінь бут, розмір якого не перевищує 300 мм, по максимальному виміру, називається бруковий камінь. Таким каменем часто роблять кладку мостових або дворів. Найбільше гідність буту - це дешевизна по відношенню до аналогічних будматеріалів.

Ще один різновид бутового каменю - це округлий матеріал. Він утворюється в річках зі стрімкою течією. А це природно, гірські річки, які ідеально відшліфовують поверхню каменю. Звичайно ж для утворення такого каменю потрібен тривалий час. Але, на щастя, природа не поспішає і робить все з толком і розстановкою.

Також зелений бут може бути і льодовикового походження. А це можна зрозуміти по неправильній формі і величезним розмірам. Потрібно зауважити, що такий камінь може бути і рваним - мати неправильну форму, а також постелістого і плитчастих.

Рваний бутовий камінь виходить за допомогою вибуху покладів гірської породи. Постелистий вид видобувається при виламуванні із шаруватих гірських порід. Плитчастий бутовий камінь, також видобувається за допомогою виламуванні, але тільки з метаморфічних і осадових порід у яких будова - сланцева.

Якість бутового матеріалу

Бут зеленийВ якості бутового матеріалу можна виділити деякі нюанси, але, в принципі, вонм однакові. Цільну кладку краще робити з постелістого або плитчастого матеріалу. Так як він має більш рівний краї і кути. Тоді як рваний камінь для цільної кладки не надто підійде. Цей процес займе більше часу і сил, так як при кладці будуть з'являтися порожнечі і прогалини, які знадобиться наповнювати розчином, а також дрібним каменем.

Так як фізичні і механічні властивості цієї гірської породи унікальні, то бутовий камінь використовують в різних будівельних та оздоблювальних роботах. Використання цього матеріалу поширене в будівництві гребель і гідротехнічних будівель і споруд, кладки фундаментів, довговічних якісних підпірних стін, будівель, які не опалюються, а також водо- каналізаційних каналів і стоків.

Для будівництва таких споруд відбирають матеріал дуже високої якості. Неприпустимі дефекти у вигляді тріщин або розшарування каменю, до речі, для декоративних та оздоблювальних робіт камінь перевіряють додатково. А саме: якщо вдарити молотком по каменю він повинен залишитися цілим. Крім того, якщо камінь високої якості, то від удару по каменю молотком видасть дзвінкий звук. А якщо в гірській породі присутні домішки, то звук буде глухим.

Гірська порода, яка не пройшла перевірку якості, а також відходи, які утворилися при видобутку каменю, направляються на переробку. Там її дроблять і на виході виходить щебінь, який застосовується в будівництві.
У чому ж відмінність зеленого буту від інших матеріалів? У тому, що у нього задана крупність, довільна форма матеріалу, допустимий вміст глини саме в грудках.

Виходячи з усього вище сказаного, підіб'ємо підсумок характеристики цього міцного будівельного матеріалу.

По-перше це камінь, міцність якого залежить від породи, з якої його видобувають. А саме, якщо бутовий матеріал буде добутий з вивержених порід, то його показник міцності складе 15-30 МПа, з важких порід - 10-15 МПа, а якщо з легких, то показник міцності не перевищуватиме 5 МПа, а саме складе 5 - 2,5 МПа.

По-друге морозостійкість. Хотілося б відзначити, що даний камінь може витримати від 15 до 300 морозоциклов. А це означає, що камінь витримує цикли заморожування і розставання до 300 разів і при цьому не втратить своїх якостей.

По-третє, висока щільність бутового матеріалу, яка більше 1800 кг/м3.