Бутове каміння
На першому місці будівельних матеріалів знаходиться бутове каміння (бут). Що ж це за каміння? І чим воно відрізняється від інших будівельних матеріалів? Потрібно відзначити, що бутове каміння видобувають з гірських порід різного походження. Таких як гнейс, вапняк, граніт, доломіт, піщаник і деяких інших, міцних осадових і вивержених порід. Таке каміння має неправильну форму і його розмір коливається від 150 до 500 мм.
Для того, щоб вибрати бутове каміння потрібно точно визначитися з його призначенням. Наприклад, для капітальних і гідротехнічних споруд буде потрібен дуже стійкий і міцний камінь. Тут слід вибирати з вивержених або осадових порід.
Різновиди бутового каменю
Є три види буту, які відрізняються способом видобування. Саме видобування, так як це природний камінь. Це плітнякове, постелисте і рване. В принципі, назви самі говорять про спосіб і вид видобутку каменю.
Рване бутове каміння (бут рваний), видобувають за допомогою вибухових робіт.
Постелисте бутове каміння(бут постелистий), добувають за допомогою виламування порід і ставиться він до шаруватих.
Плітнякове бутове каміння (плітняковий бут) - його видобувають за допомогою виламування порід з осадових і метаморфічних порід. Будова у цього каменю сланцева.
Постелистий і плітняковий бут являють собою плити, які мають неправильну форму. При ідентичній якості породи бутова плита набагато краще рваного бутового каменю. Крім того, робота рваним бутом набагато трудоємка і незручна. Оскільки не рівні краї рваного бутового каменю не дозволяють робити щільну кладку. При такому камені збільшується витрата розчину і дрібного каменю для заповнення пустот і дірок.
Бутовий камінь і вимоги до нього
В першу чергу якісне бутове каміння не повинно мати тріщин, розшарувань або слідів вивітрювання, бути однорідним і не містити домішок глини і пухких порід.
Також дуже важлива міцність бутового каменю. Міцність такого каменю залежить безпосередньо від його породи (міцність визначають при стисканні). Камінь з вивержених порід матиме показник 15-30 МПа. З важких осадових порід - 10-15 МПа. Місцеві легкі породи також мають невелику міцність - 5-2,5 МПа.
Переваги бутового каменю
Першою перевагою бутового каменю можна відзначити морозостійкість. При будівництві важливих споруд це треба врахувати. Для таких споруд морозостійкість повинна бути не менше 15 циклів. Що ж означає 15 циклів? А це означає, що бутовий камінь при 15 циклах заморожування і разморозки не повинен втратити своїх якостей. А саме: не розшаровуватися, не викрошується, не має тріщин, не втрачає в масі більше 5% і залишається придатним до використання.
Бутове каміння використовують для бутового та бутобетонного фундаменту, для відповідальних споруд, наприклад, гідротехнічних, підпірних і навіть підземних стін, монументальних будівель, відстійників або резервуарів, а також стін неопалюваних будинків.
Крім того, бутове каміння використовують як щебінь. А для цього його дроблять, і виходить дрібний щебінь.