shapka_top.jpg

Кілька слів про річковий пісок

Річковий пісок - матеріал нерудного характеру, що складається з дрібних уламків твердих гірських порід, які утворюють сипучу пухку суміш. Основний елемент піску - мінерал кварц (речовина - діоксид кремнію) і такі домішки, як польовий шпат з вкрапленнями слюди, раковини молюсків, добавки уламків інших порід, скелети організмів, що перетворилися на крихту. У порівнянні з кар'єрним, в річковому піску міститься не так багато сторонніх домішок, а глинисті домішки майже зовсім відсутні. Забарвлення річкового піску різноманітне і залежить від місцезнаходження покладів і від компонентів, що входять до його складу. Такий пісок може бути як світло-жовтим, так і світло-сірим або навіть просто сірим.

Кілька слів про річковий пісокРічковий пісок утворюється, зрозуміло, в річкових руслах, де відбувається природний і безпосередній процес руйнування наявних гірських порід і різних органічних речовин. Постійний рух великих мас води призводить до очищення і шліфовки піску. Фракції даного матеріалу мають середній або малий розмір, оскільки в піску майже не міститься великих каменів або камінчиків. Середні фракції мають діаметр до 2,8 мм, а зерна піску малого розміру - до 2 мм в діаметрі. Набагато рідше можна зустріти річковий пісок з великим розміром фракцій, який може досягати 5 мм в діаметрі. Такий крупнозернистий річковий пісок має більш високу вартість у порівнянні з дрібним середньозернистим матеріалом, що володіє аналогічними властивостями.

Річковий пісок добувають за допомогою гідронасосов, що мають велику потужність і встановлених на спеціальних баржах. Для видобутку піску з дна повноводних або висихаючих річок, використовують гідромеханізований спосіб.

Цей метод трохи нагадує видобуток кар'єрного піску. Кілька барж встають біля місця розташування покладів в ряд. Земснаряд знаходиться на одній з барж і викачує з дна річки пісок, насипаючи його на іншу баржу. Річковий пісок очищується природним шляхом і надалі не вимагає додаткової обробки.

Високий рівень очищення і є головна відмінність річкового піску. Цей матеріал універсальний, застосовується практично у всіх видах будівельних робіт, оскільки майже не має домішок. Річковий пісок використовують для прокладки дренажу, виконання стяжки підлог перед укладанням підлогового покриття, його додають в бетонні та цементні розчини і суміші. Такий пісок - це ще й один з найкращих матеріалів для високого ступеня фільтрації, оскільки воду річковий пісок пропускає відмінно.

Області використання річкового піску ширше, ніж ті, що описані вище. Він необхідний в процесі виготовлення тротуарної плитки, виробів із залізобетону, різних барвників і всіляких затирок. Пісок, розмір фракцій якого становить 2-2,8 г / см3, застосовується для заповнення різних будівельних розчинів: силікатних і комірчастих, дрібнозернистих, важких і легких. Пісок - матеріал першочергової необхідності для основ і покриттів аеродромів і, звичайно, автомобільних доріг. І для виготовлення сухих будівельних сумішей також використовують річковий пісок.

До того ж річковий пісок застосовується для благоустрою територій або, наприклад, для прикраси фундаментів і фасадів майстрами ландшафтного дизайну.

Для річкового піску розроблений ДСТУ 8736-93, де визначені основні критерії, яким він повинен відповідати:

  • фільтраційний коефіцієнт в межах від 5,0 до 11,0 м/добу;
  • щільність водонасипного грунту - 1, 65 г/см3;
  • модулі крупності зерен - 1,6-2,2 мм;
  • вміст глинистих, мулистих і пилоподібних частинок - не більше 0,3%;
  • клас радіоактивності - 1 клас А еф. 47 БК/кг.